- Home
- Products
- Reach trucks
- 176408 Linde UFW-250-DTFVRE-480
176408
Linde UFW-250-DTFVRE-480
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Capacity | 2,500 kg |
|---|---|
| Engine | Battery |
| Year of manufacture | 2015 |
| Running hours | 2,781 |
| Mast | Triplex freelift |
| Lifting height | 480 cm |
| Closed height | 245 cm |
| Control type | Standard joystick |
| Pedal | Single pedal |
| Battery volts | 48 |
| Battery ampere hour | 620 |
| Battery year of manufacture | 2015 |
| Total weight | 3,975 kg |
| Details | 4ws |
| Attachment types | Fork Positioner |