- Home
- Products
- Reach trucks
- 176383 BT RRE-160-H
176383
BT RRE-160-H
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Capacity | 1,600 kg |
|---|---|
| Engine | Battery |
| Year of manufacture | 2021 |
| Running hours | 7,799 |
| Mast | Triplex freelift |
| Lifting height | 540 cm |
| Closed height | 235 cm |
| Control type | Fingertip joystick |
| Pedal | Single pedal |
| Battery volts | 48 |
| Battery ampere hour | 420 |
| Battery year of manufacture | 2021 |
| Total weight | 3,661 kg |
| Details | Lithium-ion battery |
| Attachment types | Sideshift |