- Home
- Products
- Reach trucks
- 175998 Toyota RRE-160
175998
Toyota RRE-160
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Capacity | 1,600 kg |
|---|---|
| Engine | Battery |
| Year of manufacture | 2014 |
| Running hours | 8,121 |
| Mast | Triplex freelift |
| Lifting height | 800 cm |
| Closed height | 322 cm |
| Control type | Fingertip joystick |
| Pedal | Single pedal |
| Battery volts | 48 |
| Battery ampere hour | 775 |
| Battery year of manufacture | 2014 |
| Total weight | 3,050 kg |
| Details | 4 hydraulic functions |
| Attachment types | Sideshift |