175640
Jungheinrich EFG-545
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Capacity | 4,500 kg |
|---|---|
| Engine | Battery |
| Year of manufacture | 2013 |
| Running hours | 71 |
| Mast | Triplex freelift |
| Lifting height | 645 cm |
| Closed height | 295 cm |
| Control type | Fingertip joystick |
| Pedal | Single pedal |
| Battery volts | 80 |
| Battery ampere hour | 930 |
| Battery year of manufacture | 2020 |
| Tyre type front | SE |
| Tyre type rear | SE |
| Tyre size front | 8.15-15 |
| Tyre size rear | 200x75-9 |
| Total weight | 6,000 kg |
| Details | 3 hydraulic functions, new rear tyres |
| Attachment types | Sideshift |