175141
Hyster S-5.5-FT
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Capacity | 5,500 kg |
|---|---|
| Engine | LP Fuel |
| Transmission | Automatic |
| Year of manufacture | 2017 |
| Running hours | 12,503 |
| Mast | Triplex freelift |
| Lifting height | 620 cm |
| Closed height | 293 cm |
| Control type | Fingertip joystick |
| Pedal | Single pedal |
| Tyre type front | Cushion |
| Tyre type rear | Cushion |
| Total weight | 8,160 kg |
| Fork length | 150 cm |
| Details | 4 hydraulic functions, new forks |