- Utama
- Products
- Order pickers
- 176645 Jungheinrich EKS-210
176645
Jungheinrich EKS-210
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Capacity | 1,000 kg |
|---|---|
| Engine | Battery |
| Year of manufacture | 2019 |
| Running hours | 5,411 |
| Mast | Triplex freelift |
| Lifting height | 631 cm |
| Platform height | 550 cm |
| Closed height | 260 cm |
| Battery volts | 48 |
| Battery ampere hour | 465 |
| Battery year of manufacture | 2023 |
| Total weight | 4,125 kg |
| Fork width | 83 cm |
| Fork length | 80 cm |
| Details | Initial lift, powersteering |