176632
Jungheinrich EFG-216
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Engine | Battery |
|---|---|
| Year of manufacture | 2014 |
| Running hours | 24,427 |
| Mast | Duplex freelift |
| Lifting height | 330 cm |
| Closed height | 215 cm |
| Control type | Standard joystick |
| Pedal | Single pedal |
| Battery volts | 48 |
| Battery ampere hour | 625 |
| Battery year of manufacture | 2017 |
| Tyre type front | SE Non Marking |
| Tyre type rear | SE Non Marking |
| Tyre size front | 180x70-8 |
| Tyre size rear | 140x55-9 |
| Total weight | 3,290 kg |
| Details | 3 hydraulic functions |
| Attachment types | Sideshift |