176155
Toyota 8-FBEK-18-T
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Capacity | 1,800 kg |
|---|---|
| Engine | Battery |
| Year of manufacture | 2020 |
| Running hours | 10,706 |
| Mast | Triplex freelift |
| Lifting height | 600 cm |
| Closed height | 260 cm |
| Control type | Fingertip joystick |
| Pedal | Single pedal |
| Battery volts | 48 |
| Battery ampere hour | 420 |
| Battery year of manufacture | 2020 |
| Tyre type front | SE Non Marking |
| Tyre type rear | SE Non Marking |
| Tyre size front | 200/50-10 |
| Tyre size rear | 140/55-9 |
| Total weight | 3,677 kg |
| Details | Lithium-ion battery, 4 hydraulic functions |
| Attachment types | Sideshift, Fork Positioner |