- Utama
- Products
- Reach trucks
- 175912 Atlet UFS-250-DTFVRE-540
175912
Atlet UFS-250-DTFVRE-540
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Capacity | 2,500 kg |
|---|---|
| Engine | Battery |
| Year of manufacture | 2007 |
| Running hours | 848 |
| Mast | Triplex freelift |
| Lifting height | 540 cm |
| Closed height | 264 cm |
| Control type | Fingertip joystick |
| Pedal | Single pedal |
| Battery volts | 48 |
| Battery ampere hour | 620 |
| Battery year of manufacture | 2024 |
| Total weight | 4,465 kg |
| Fork length | 115 cm |
| Details | 4ws, 5 hydraulic functions |
| Attachment types | Sideshift, Fork Positioner |