174998
Jungheinrich EFG-535-KS
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Capacity | 3,500 kg |
|---|---|
| Engine | Battery |
| Year of manufacture | 2020 |
| Running hours | 2,802 |
| Mast | Triplex freelift |
| Lifting height | 440 cm |
| Closed height | 215 cm |
| Control type | Standard joystick |
| Pedal | Single pedal |
| Battery volts | 80 |
| Battery ampere hour | 775 |
| Battery year of manufacture | 2020 |
| Tyre type front | SE |
| Tyre type rear | SE |
| Tyre size front | 250x70-15 |
| Tyre size rear | 200x75-9 |
| Total weight | 6,536 kg |
| Fork length | 180 cm |
| Details | cabin, heating, 4 hydraulic functions, new front tyres, new rear tyres |
| Attachment types | Sideshift, Fork Positioner |