- Utama
- Products
- Reach trucks
- 174571 Linde R-14-01 (1120)
174571
Linde R-14-01 (1120)
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Capacity | 1,400 kg |
|---|---|
| Engine | Battery |
| Year of manufacture | 2017 |
| Running hours | 6,006 |
| Mast | Triplex freelift |
| Lifting height | 859 cm |
| Closed height | 350 cm |
| Control type | Standard joystick |
| Pedal | Single pedal |
| Battery volts | 48 |
| Battery ampere hour | 775 |
| Battery year of manufacture | 2017 |
| Total weight | 3,834 kg |
| Attachment types | Sideshift |