176543
Linde E-16-P-01 (386)
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Capacity | 1.600 kg |
|---|---|
| Engine | Battery |
| Year of manufacture | 2012 |
| Running hours | 8.870 |
| Mast | Triplex freelift |
| Lifting height | 547 cm |
| Closed height | 245 cm |
| Control type | Fingertip joystick |
| Pedal | Dual pedal |
| Battery volts | 48 |
| Tyre type front | SE Non Marking |
| Tyre type rear | SE Non Marking |
| Tyre size front | 180x70-8 |
| Tyre size rear | 15x6-8 |
| Total weight | 3.595 kg |
| Details | new rear tyres, 4 hydraulic functions |
| Attachment types | Sideshift, Fork Positioner |