175211
Linde E-20-PH (386)
Interested?
Get in touch with one of our Area managersSpecifications
| Capacity | 2.000 kg |
|---|---|
| Engine | Battery |
| Year of manufacture | 2008 |
| Running hours | 12.395 |
| Mast | Duplex freelift |
| Lifting height | 354 cm |
| Closed height | 228 cm |
| Control type | Fingertip joystick |
| Pedal | Dual pedal |
| Battery volts | 48 |
| Battery ampere hour | 775 |
| Battery year of manufacture | 2017 |
| Tyre type front | SE |
| Tyre type rear | SE |
| Tyre size front | 200/50-10 |
| Tyre size rear | 150/75-8 |
| Total weight | 3.775 kg |
| Details | cabin, heating, 4 hydraulic functions, new front tyres, new rear tyres |
| Attachment types | Sideshift, Fork Positioner |